warto

warto

Pierwszy koncert odbył się 16 listopada. Był bardzo kameralny, przybyło kilkanascie osób głównie z najbliższego grona rodzinnego i znajomych.
Ciepła od samego poczatku atmosfera spotkania przy kawie, herbacie i przekaskach obfitujacego w smakowite rozmowy dogrzewana była mnóstwem lampionów, swiatełek i swiec, które mrugały do gosci witajac ich już od progów.
Sam koncert, który trwał niemal godzinę odbył się w bardzo podniosłym nastroju, zarówno goscie jak i prowadzaca byli bardzo przejęci i poruszeni wydarzeniem. Oprócz mis, gongów i wokaliz można było usłyszeć „Ave Maria” (Bach – Gounod), która to modlitwę artystka zaspiewała na zakończenie koncertu na prosbę zebranych.

1 grudnia 2007 odbyło sie drugie spotkanie. Choć było bardziej oficjalne i tłumne (ponad 30 gosci) miało podobna konwencję i anturaż. Blask swiec, ciepłe napoje, poczęstunek i wrażenia przed- i pokoncertowe rozgrzewały atmosferę, towarzystwo bardzo szybko i bez oporów zintegrowało się – jest to jeden ze wspaniałych owoców działania dzwięku. Pomimo, ze Goscie nie znali sie wzajemnie, dzięki relaksowi przy dzwiękach mis i gongów z łatwoscia nawiazała się między nimi nic porozumienia, wywiazywały się interesujace rozmowy i często było słychać wybuchy radosnego smiechu…
Godzinny koncert, który był gwozdziem programu, obfitował tym razem w intuicyjnie spiewane wokalizy i mantry. Goscie wysłuchali go wielkim skupieniu poddajac sie kosmicznym wibracjom pochodzacym z mis i gongów. Po koncercie można było zauważyć u nich duże zmiany, np. przyjemne rozleniwienie jakie ich ogarnęło, brak pospiechu, pogłębione oddechy, wygładzone i przyjemnie zadowolone twarze.
Obserwowanie Gosci ulegajšcych odprężajacym dzwiękom w trakcie koncertu i po nim, słuchanie i uczestnictwo w ciekawych dyskusjach było wielka przyjemnoscia dla prowadzacej oba koncerty Magdy Miętki. Istnieje nadzieja, że podobne spotkania będa odbywać się częsciej.

KONCERTY W FILHARMONII BAŁTYCKIEJ NA OŁOWIANCE

odbywają się dzięki gościnności kierownictwa Filharmonii oraz dzięki Michałowi Turkowi i pani Małgorzacie Gołaszewskiej, z których to inicjatywy i zaangażowania powstała inicjatywa koncertów w tym miejscu. Koncerty odbywają się cyklicznie od sierpnia 2008 r., naprzemiennie grają tam Magdalena Miętki i Leszek Angulski, a na didgeridoo towarzyszą im bracia Michał i Robert Turkowie.

Mamy nadzieję, że te koncerty na stałe wpiszą się w repertuar Filharmonii. Serdecznie na nie zapraszamy, informacje o nich znajdziesz w AKTUALNOŚCIACH

Poniżej prezentuję kilka zdjęc, których autorkami są Magdalena Iskrzycka, Magda Szymczuk i Natalia:

„SPOTKANIA Z JOGĄ DŹWIĘKIEM”
Jest to warsztatowa forma zajęć Jogi, na których można pogłębić swoja praktykę oraz rozszerzyć swoja wiedzę na temat Jogi i jej dobroczynnego wpływu na cały organizm. „Spotkania” nie sa typowymi sesjami Jogi – w czasie zajęć towarzyszy nam muzyka. Podkłady muzyczne dobrane sa w taki sposób aby z jednej strony działały kojaco na nasz system nerwowy a z drugiej były motywacja i inspiracja dla ruchu ciała. Ponadto każdemu warsztatowi towarzyszy specjalnie przygotowana medytacja lub kapiel w dzwiękach gongów i mis tybetańskich. W warsztatach każdy może wziać udział. Zarówno osoby zaawansowane jak i te, które pragna dopiero rozpoczać przygodę z joga i dzwiękiem znajda cos dla siebie. Ponizej opisywane warsztaty odbyły się w listopadzie i grudniu 2007 r.

Spotkanie pierwsze zatytułowane „Energia emocji”
zwiazane było z wykonywaniem asan, które wyzwalaja w nas różne uczucia (np.: złosć, irytację, smutek, niepohamowany smiech i radosć lub płacz). Praktykujacy uczyli się jak radzić sobie z uwalnianiem emocji pojawiajacych się w czasie wykonywania asan i dowiedzieli się jakie wykonywać asany gdy pojawiajace się uczucia sa zbyt intensywne. Medytacja i koncert (kapiel w dzwiękach) miały również pomóc uczestnikom uwolnić nieharmonijne energie i blokady towarzyszace zazwyczaj negatywnym emocjom.

Spotkanie drugie – „Natura inspiracja ruchu” obfitowało w pozycje, których nazwy sugeruja scisły zwiazek ze swiatem zwierzęcym. Spotkanie to poswięcone było kondycji naszego kręgosłupa i mięsni utrzymujšcych prawidłowa postawę ciała. Kapiel dzwiękowa nastawiona była na typowy relaks umysłu i ciała, prowadzaca zastosowała w dużych dawkach dzwięki mis wibrujacych w częstotliwosciach zbliżonych do wibracji mięsni, co miało powodować ich harmonizacje i łatwiejsze odprężenie ewentualnych napięć czy zmęczenia wywołanych wysiłkiem fizycznym.

Spotkanie trzecie – „Kobiecosć” poswięcone były w całosci asanom silnie wpływajacym na kobiece hormony. Uczestniczace w spotkaniu Panie dowiedziały się jak praktykować w czasie menstruacji nie narażajac swojego zdrowia oraz jakie pozycje poprawiaja stan naszych hormonów w czasie menopauzy. Sesja dzwiękowa była szczególna medytacja, w której oprócz kapieli w dzwiękach mis i małego gongu wietrznego prowadzaca harmonizowała centra energetyczne (czakry) uczestniczek stosujšc wizualizacje kolorów, a także spiewajac samogłoski i mantry odpowiadajace poszczególnym czakrom. Tym samym uczestniczki były przygotowywane na przyjęcie Praenergii Wielkiej Matki, która była wzywana specjalna mantra.

„Spotkania…” organizowane sa we współpracy i odbyły się w trójmiejskich Klubach Fitness „Gimnazjon” , kolejno w CH MADISON w Gdansku, w Centrum Rodzinnym „Witawa” w Gdyni oraz w „Galerii Bałtyckiej” w Gdańsku. Z uwagi na zainteresowanie towarzyszace pierwszemu cyklowi „Spotkań…” planowane sa kolejne edycje warsztatów. Mamy nadzieję, że „Spotkania z Joga i Dzwiękiem” na stałe wpisza się w kalendarz interesujacych wydarzeń w Trójmiescie. Aby zgłosić swoje uczestnictwo w wiosennej edycji warsztatów – patrz KONTAKT. Zajęcia prowadziły: Patrycja Bernacka-Rubik – instruktorka jogi; Magdalena Miętki – śpiewaczka, masażystka dźwiękiem; Serdecznie zapraszamy!!

„PIESNI RESPONSORYJNE” Z JERZYM MAZZOLLEM

W Wielki Piatek 21 marca 2008 w Bistro Altanka w Gdansku – Oliwie odbyl sie koncert Jerzego Mazzolla.
W programie „Mazzoll Supersam” w ramach komponowanej przez siebie „muzyki niedawnej” przedstawil piesni responsoryjne. Koncert zmienil nieco wczesniej zamierzony charakter, za sprawa niespodzianki jaka byly misy tybetanskie i gongi, na ktorych grala Magdalena Mietki.
Akustyczne brzmienia klarnetow, a takze delikatne, harmonizujace wibracje mis i gongow wprowadzily sluchaczy w ich wewnetrzne swiaty, sprowokowaly ich do zamyslenia nad sensem istnienia. Improwizacje artystow subtelnie wkomponowaly sie w nostalgiczny charakter tego specjalnego wieczoru jakim jest Wielki Piatek. Kameralna atmosfera panujaca w Bistro Altanka oraz obficie padajacy mimo konca marca snieg, stanowily niezwykle tlo dla tego koncertu.

Mazzoll – klarnecista, indywidualista, bezkompromisowy penetrator przestrzeni dzwięku, traktujacy muzykę jako formę komunikacji i wewnętrznych poszukiwań człowieka – nie tylko muzycznych. Forma kontrolowanej improwizacji pozwala uzyskać na jego koncertach niezwykły poziom emocji i intensywnosć relacji artysta – słuchacz, wprowadzajac słuchacza w krainę dzwięku zmusza go do zagłębienia się w sobie.

DZIEŃ OTWARTY W Fundacji ” W stronę Światła”:

14 czerwca 2008 r. Fundacja” W stronę Światła” rozpoczęła swoją działalnośc w nowym miejscu. Tego dnia, który był jednocześnie Dniem Otwartym, odbył się tam koncert, który zagrali Magdalena Miętki (misy tybetańskie, gongi,śpiew) i Swami Karmayogi Saraswati (harmonia, śpiew). Koncert obfitował w śpiewane mantry, zapoczątkował również naszą współpracę.